Aerokluby.pl > Nowości > Eclipse 500 otrzymał certyfikat EASA

2008-11-21

Eclipse 500 otrzymał certyfikat EASA

Dziś lekki, dyspozycyjny samolot odrzutowy Eclipse 500 otrzymał certyfikat wydawany przez EASA.

Dzięki niemu będzie można wykonywać prywatne loty samolotem Eclipse 500 zgodnie z przepisami VFR i IFR w przestrzeni RVSM a także w warunkach oblodzenia.

Uzyskanie certyfikatu EASA to jedno z największych osiągnięć Eclipse Aviation ponieważ daje on możliwość globalnego zasięgu. Spodziewane są nowe zamówienia na Eclipse 500.

Eclipse 500

Uzyskanie certyfikatu EASA wymagało dostosowania samolotu Eclipse do europejskich standardów. Zainstalowano w nim awionikę Avio NG 1.5, Garmin GPS 400W, trzeci mechaniczny wskaźnik wysokości oraz podwójny transponder. Dostosowanie nowych ulepszeń zabrało firmie ponad rok czasu, jednak zaowocowało tym, że samolot uzyskał certyfikat FAA. Obecnie tylko niektóre egzemplarze Eclipse 500 są wyposażone w nowy zestaw.

Producent zapowiada, że będzie się starał o certyfikat EU-OPS 1, który pozwoli na wykonywanie lotów komercyjnych na Eclipse 500. Przewiduje się, że nastąpi to w 2009 roku.

Tagi: EASA, Eclipse 500, Eclipse Aviation, IFR, odrzutowce, odrzutowiec, samolot odrzutowy, samoloty odrzutowe, VFR